mLegitymacja osoby niepełnosprawnej 

/appFiles/site_125/images/autor/jwY01exmsd7rU5i.jpeg

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 14 lutego 2024
mLegitymacja osoby niepełnosprawnej 

Mobilna legitymacja osoby niepełnosprawnej pozwoli okazywać prawo do zniżki na ekranie smartfona, podobnie jak np. bilet zakupionego w formie elektronicznej. Osoby z niepełnosprawnością, które chcą przedstawić prawo do ulgi, muszą obecnie sięgać po fizyczny dokument zamiast przełączyć aplikację w telefonie. Zgodnie z zapowiedzią resortu cyfryzacji mLegitymacja ma zostać uruchomiona w drugiej połowie 2024 roku.

mLegitymacja osoby niepełnosprawnej 

Osoby z niepełnosprawnością czekają na wdrożenie elektronicznej legitymacji osoby niepełnosprawnej, która ułatwiłaby im codzienne funkcjonowanie.

Bilet cyfrowy, a legitymacja papierowa

Elektroniczna legitymacja zapewni osobom niepełnosprawnym szereg udogodnień. Coraz więcej pasażerów kupuje bilety przez Internet i okazuje je konduktorowi w wersji elektronicznej na ekranie telefonu. Obecnie osoba z niepełnosprawnością, która chce przedstawić prawo do ulgi, musi i tak sięgać po fizyczny dokument, zamiast przełączyć aplikację w telefonie.

Przy powszechnym nabywaniu e-biletów, korzystanie z papierowej legitymacji, wydaje się niepotrzebnym utrudnieniem.

mLegitymacja w II połowie 2024 r.

Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało, że planuje udostępnić użytkownikom dokument mobilny − legitymację osoby niepełnosprawnej w II połowie 2024 r.

Liczba użytkowników aplikacji mObywatel stale rośnie dlatego też resort cyfryzacji chce, żeby grupa użytkowników z niepełnosprawnościami mogła korzystać z tej aplikacji w równym stopniu co inni. Dlatego wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto prace wytwórcze dotyczące tego dokumentu.

Bezpieczeństwo i stabilność aplikacji mObywatel

Poinformowano także, że opóźnienie we wdrażaniu legitymacji osób niepełnosprawnych wynika z konieczności starannego przygotowania aplikacji. Konieczne w tym celu jest usunięcie istniejących przeszkód prawno-regulacyjnych, a tym samym zapewnienie zgodności dokumentu z prawem.

Takie działanie wpływa na bezpieczeństwo aplikacji mObywatel, a również innych produktów i usług, które są tam udostępniane.